Eterinių aliejų nauda

http://www.akomaskincare.lt/shop/aliejai/eteriniai.html

Moksliniai ir klinikiniai tyrimai patvirtina, kad įvairūs eteriniai aliejai turi antibakterinių, antivirusinių, imunitetą stiprinančių ir daugelį kitų savybių. Veikdami nervų sistemą jie ramina ir atpalaiduoja,sumažina nuovargį, nervinę įtampą, streso simptomus, taip pat suteikia energijos ir žvalumo, gerina nuotaiką ir bendrą savijautą.

Poveikis 

Ramina -Levandų, kedrų, bergamočių, apelsinų, ylang ylang

Stimuliuoja, tonizuoja - Rožmedžio, pipirmėčių, rozmarinų

Gaivina - Levandų, mandarinų, apelsinų, pipirmėčių

Šildo -Rozmarino, lauro

Harmonizuoja -Mandarinų, apelsinų, rožmedžių

Valo - Citrinų, apelsinų, rožmedžių, rozmarinų, citrinų

Antibakteriniai - Arbatmedžio, eukalipto, bergamočių, levandų, citrinų, rozmarinų

Antidepresiniai - Apelsinų, bergamočių, levandų, pačiulių, rožmedžio, ylang ylang

Mažina skausmą - Bergamočių, levandų, rozmarinų

Kelia kraujo spaudimą - Rozmarinų

Mažina kraujo spaudimą - Levandų, ylang ylang

Skatina atsikosėjimą - Eukaliptų, levandų, arbatmedžio, kedro, citrinų

Priešuždegiminiai - Levandų, rožmedžių

Afrodiziakiniai - Rožmedžių, pačiulių, ylang ylang

* Kadangi eteriniai aliejai pasižymi itin plačiu poveikiu, daugelis jų yra paminėti skirtingose kategorijose. Nenustebkite jei vienas eterinis aliejus turi prieštaringą poveikį, pvz. ramina ir tonizuoja – jei esate per daug įsitempę aliejus veiks raminančiai, o jei esate pavargęs ar mieguistas tas pats aliejus suteiks žvalumo.

Prieš pradedant naudoti eterinius aliejus įsidėmėkite pagrindines saugumo taisykles:

Daugelio eterinių aliejų negalima tepti grynų tiesiogiai ant odos, prieš tai galite juos ištirpdyti baziniame aliejuje (rekomenduojami vynuogių kauliukų, saldžiųjų migdolų, abrikosų kauliukų, avokadų ir simondsijų aliejai).
Eteriniai aliejai naudojami tik išoriškai.
Kad eterinis aliejus kiek įmanoma ilgiau išlaikytų visas savo savybes ir neišgaruotų, jis yra laikomas tamsiai rudo stiklo buteliuke.
Prieš naudojant eterinius aliejus neščiosioms ar žindančioms moterims, vaikams ar sergantiems lėtinėmis ligomis reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
Nors ir retai, tačiau pasitaiko, kad žmogus su itin jautria oda gali pajausti alergijos simptomus naudodamas tam tikrus aliejus, todėl patartina sumaišyti kelis lašus eterinio aliejaus su baziniu, patepti odą per alkūnės linkį. Jei per 12val neatsiras paraudimo ar kitokių alergijos požymių, aliejus yra saugus naudoti.
Citrusinių vaisų eteriniais aliejais (citrinų, apelsinų, bergamočių) nepatartina tepti odos prieš kaitinantis saulėje, kadangi gali atsirasti pigmentinių dėmių.
Dėl aukštos koncentracijos, eterinių aliejų nerekomenduojame naudoti per daug ar per dažnai, pvz. į dieną užtenka 5 lašų.
Eterinius aliejus laikykite sausoje, vėsioje vietoje, atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių ir nepasiekiamus vaikams. 

Eterinių aliejų naudojimas

Eteriniai aliejai į organizmą patenka dvejais pagrindiniais būdais: per odą ir per uoslę, nors kartais šių būdų atskirti neįmanoma, pvz. masažuose su eteriniais aliejais. Patekę ant odos eteriniai aliejai labai greitai ir giliai įsiskverbia į odos ir gilesnių audinių ląsteles, patenka į kraujo apytaką. Viena naudingiausių savybių yra tai, kad įsiskverbdami į odą eteriniai aliejai aprūpina ją papildomu deguonimi, taip pat gydo, regeneruoja ir valo odą. Įkvepiant eteriniai aliejai reguliuoja savijautą ir emocijas – atpalaiduoja, ramina, suteikia energijos, tonizuoja ir t.t.

Patalpų aromatizavimas. Tam tinkamiausia naudoti aromatinę lempą (jas galite įsigyti ir Aura Plius parduotuvėje). Į šią lempą, specialiame įgaubime įpilamas vanduo ir tuomet eterinis aliejus, o apačioje uždegama žvakė. Visuomet stebėkite, kad kol dega žvakė vanduo visiškai neišgaruotų, nes kitaip gali aromatinėje lempoje gali atsirasti pažeidimų. Vidutinio dydžio patalpai užtenka 5 lašų eterinio aliejaus. Neturint aromatinės lempos, galite lašinti eterinį aliejų ant džiovintų gėlių ar paprasčiausios servetėlės ir jas laikyti šiltai, pvz. ant radiatoriaus.

Aromaterapinė vonia. Vonios poveikis priklausys nuo pasirinkto eterinio aliejaus ir vandens temperatūros, rekomenduojama 35-38 laipsnių temperatūra, vonioje gulint neilgiau 15-20min. Ši procedūra valo odą, mažina nuovargį, padeda skaudant galvai. Kadangi aliejus su vandeniu nesimaišo, prieš tai jį reikia ištirpdyti pusėje puodelio pieno, šaukšte medaus arba jūros druskoje. Naudokite 6-10 lašų eterinio aliejaus.

Rankų ir kojų vonelės. Į šiltą vandenį įlašinkite 3-7 lašus ištirpinto eterinio aliejaus ir 10min. Pamirkykite rankas, alkūnes ar pėdas.Arbatmedžio eterinis aliejus padės esant kojų nuovargiui ir padidėjusiam prakaitavimui.

Inhaliacijos. Tai būdas, kai eterinis aliejus yra įkvepiamas tiesiogiai arba užlašinus keletą lašų ant servetėlės. Taip rezultatas būna itin greitas. Taip pat eterinio aliejaus (2-3 lašus) galite įlašinti į karšto vandens indą, ir užsidengus galvą rankšluosčiu kvėpuoti garais (laikykitės~20-30cm atstumo, akis užmerkite). Šis būdas, naudojant eukalipto ar arbatmedžio eterinius aliejus, tinka peršalus ar skaudant gerklei. Garinimas padeda ir turint problematišką odą, svarbu tik leisti jai sugerti aktyviąsias aliejų medžiagas. Riebiai odai tinka bergamočių aliejus, spuoguotai –arbatmedžio, sausai – rožmedžių, jautriai – levandų.

Masažas. Eteriniai aliejai įsigeria giliai į odą, gerina kraujotaką, atpalaiduoja arba stimuliuoja raumenis, o aliejų aromatas veikia centrinę nervų sistemą, sumažina nuovargio ar streso padarinius, gerina daugelio organizmo sistemų darbą. Masažui sumaišykite 10-15 lašų eterinio aliejaus su 30ml bazinio aliejaus, galvos masažui užtenka 5 lašų eterinio aliejaus.Naudojant plaukams, mišinį pašildykite karšto vandens vonelėje, masažuokite galvos odą ir įtrinkite plaukus per visą ilgį. Plaukus įsukite į rankšluostį ir palikite 15min, poto išplaukite.

Bet kuriam metodui galite naudoti ne vieną, o keletą eterinių aliejų, svarbu neviršyti bendro nurodyto eterinio aliejaus kiekio.